Advertisements

Posts Tagged ‘olive oyl’

The .Gif Friday Post No. 537 – Blimpcycle, Steel Cutter, & The Popeye & Olive Construction Co.

Friday, 1 June 2018

[1st one was snipped from this cartoon. Second is an eye-witness .gif  Guy’s cutting rebar for dowels and burning his pants at the same time. 3rd .gif is the way high-rise steel buildings were once constructed, with red-hot iron rivets tossed from below.]

Advertisements

Mae Questel’s Contribution to the World

Sunday, 7 March 2010

You’ve seen her. You’ve heard her voice. She’s famous, yet you don’t know who Mae Questel was. [More below the break.]

(more…)

Popeye Dead at 108

Sunday, 28 June 2009

Popeye_Smoke & a Coke

Santa Monica, CA (Strutts News Services) – Legendary mariner and celebrity, popularly known as “Popeye” passed away at 2:30AM PST Thursday at St. John’s Health Center in Santa Monica, California.  Leaving behind no documents to prove his full name, Popeye suffered quietly for years from complications caused by hypertension due to  a lifetime of sea salt inhalation.

Popeye’s last words were reported to be, “That’s all’s I can stands, and I can’t stands no more!” before he drifted off.

(more…)

.Gif Friday Post No.85- HARRIER CATS ARE GO, Capt. Kirk, Olive Oyl

Friday, 19 June 2009

HarrierCat_GIF Anime 090818

HARRIER CAT SQUADRON, AWAY!

Ahh Khaghistan_GIF bin

“I’LL FARRAKHAN!”

Olive & Bluto_Uncertain Times 090617

BOOGGEDABOOGGEDABOOGGEDABOOGGEDA

[via]

Big Oil. Right.

Thursday, 2 October 2008

Lets talk about Big Oil.  Honkin’ Big Oil.  Big ol’ Honkin’ Big Oil.  You know which Oil I’m talking about.

A barrel of crude oil (oil that is kinda obnoxious and rude) is 42 gallons, and a gallon is 128 fluid ounces.  If a barrel of oil costs $100, then a gallon of oil costs $2.38 in US dollars.  That means that an ounce of oil costs less than two cents. Not a bad deal.

Big 3-In-One Oil: Three fluid ounces for $2.99 equates to a buck an ounce. Since 1 gallon = 128 ounces, the price of 3-In-One Oil is $128.00 per gallon.  Outrageous, but where’s the outrage?

Big Baby Oil:  20 ounces for $5.49.  Talkin’ only $35.14 per gallon, baby.

Big Tiki Oil: 8 ounces of paraffin oil has a price of $4.65, or $0.58 per ounce, $74.40 per gallon.  But if you buy a 55 gallon drum for $1,080.00, the price comes down to $19.64 per gallon.  Quite a deal.

Now, let’s look at Olive Oyl.  Big Olive Oyl.  Big Virgin Olive Oyl.

Okay, Big Extra Virgin Olive Oil is selling for $26.00 for 33.8 fluid ounces which equals 77 cents per ounce.  There’s a whopping $98.46 per gallon that nobody’s screaming about.  Why?  Because Ray doesn’t yell at Bob, “Hey Dude!  You forgot the Extra Virgin Olive Oil again!  I’m gonna kick yer ass!”

“But Bunk!” you holler, “That’s oil that you can eat!”  I’m with Bob.  At $98 bucks a gallon I ain’t a-gonna spring for no Olive Oil any more.  And at $128 per gallon for 3-In-One, hell with it.  My hinges are gonna squeak.  Quit whining and deal with it.

Let’s drill for the cheap stuff to make it even cheaper.


%d bloggers like this: